Suche fakty – DLACZEGO BULIMIA NIE ODCHUDZA

tumblr_mnd6y6bRKF1qmwcxho1_1280Poniżej znajdziecie kilka informacji, które trzeba przyjąć do wiadomości – bulimia nie odchudza. Dlaczego? O tym niżej (są to dosłowne cytaty z kserówek, które dostałam podczas terapii, przy niektórych cytatach znajdziecie odnośniki do stron, które potwierdzają zamiaszczone tutaj informacje):

  • „Z badań wynika, że po samodzielnie wywołanych wymiotach, w organizmie pozostaje nadal 1200 kcal – niezależnie od tego, czy napad kompulsywnego objadania się być stosunkowo mały (1500 kcal) czy duży (3500 kcal) (Kaye et al., 1993)
  • Środki przeczyszczające wpływają na jelito grube, tymczasem kalorie są wchłaniane w górnym odcinku jelit, w jelicie cienkim. Nie dziwią więc wyniki badania Bo-Linn i wsp. (1983): używanie środków przeczyszczających obniża absorpcję kalorii najwyżej do 12%* za każdym razem, kiedy się je stosuje, mimo 4-6 litrów biegunki. ” (źródło potwierdzające powyższe informacje: KLIK)

* np. 12 % z 3500 kcal to zaledwie 420 kcal…

  • „Po jedzeniu organizm produkuje insulinę, żeby uporać się z cukrem, który spodziewa się przyjąć. Wymiotowanie pozwala pozbyć się części pokarmów, ale poziom insuliny pozostaje wysoki – dlatego stężenie cukru we krwi w godzinę lub dwie po posiłku jest niski. Niski poziom cukru jest sygnałem dla mózgu: „Jestem głodny – nakarm mnie!” a to skutkuje silnym dążeniem do ponownego objadania się. Efekt jest taki, że w pewnym momencie nie wymiotujesz dlatego, że zjadłaś za dużo, ale objadasz się dlatego, że zwymiotowałaś.”
  • „Wiele osób mówi, że konsekwencją podjęcia decyzji o wymiotowaniu jest zjadanie większej ilości, niż pierwotnie planowały – robią tak, ponieważ sądzą, że wymiotując, i tak pozbędą się wszystkiego, co zjadły. Ponieważ po napadzie objadania się – niezależnie od jego rozmiaru – w organizmie pozostaje pokarm w ilości odpowiadającej dwóm normalnym posiłkom, można powiedzieć, że masz więcej kontroli, gdy zjesz normalny posiłek i powstrzymasz się od wymiotowania. „

Czyli nie da się zwymiotować wszystkiego.

  • „Środki moczopędne nie mają żadnego wpływu na absorpcję kalorii. Utrata masy ciała w wyniku stosowania diuretyków wynika z samej utraty płynów, ale proces ten zostanie odwrócony, gdy tylko tabletki przestaną działać, a pacjentka zacznie przyjmować płyny”. U mnie wystarczyło, że odstawiłam wszystkie pokrzywy i inne moczopędne herbatki. Tak, na nie też dostałam zakaz podczas terapii.

original„Hug people. Not toilet bowl” !

Polecam też przeczytanie postu „Najskuteczniejszy sposób na pokonanie napadów objadania się” – to długoterminowa metoda i chyba główny element wszystkich terapii leczenia bulimii. Powodzenia w walce!

————————————————————————————————————

Kiedy zaczynałam pisać bloga, ta strona miała być moją małą, doraźną terapią. Miałam tu wracać za każdym razem w chwili słabości. Te argumenty działały na mnie lepiej, niż wszystkie wyliczanki powikłań. Napisałam wtedy: „Mam nadzieję, że ten wpis będzie taką „mantrą” do czytania i powtarzania nie tylko dla mnie – i że pomoże (nie tylko mi) przezwyciężyć wewnętrznego potworka, który karze nieustannie obżerać się i wymiotować.” O dziwo, nie potrzebuję aż tak bardzo powrotów w to miejsce. Znam na pamięć te liczby, kalorie, które pozostają we mnie, pomimo wymiotowania. Ale… wymiotuję coraz rzadziej. Coraz częściej potrafię wziąć wdech, wydech. Odejść od lodówki. Pomalować paznokcie. Porozmawiać z kimś o tym, co czuję. Jestem coraz bardziej świadoma przyczyn moich napadów. Umiem sobie powiedzieć „wszystko będzie dobrze, nie jesteś beznadziejna”. To niesamowite, ile daje terapia.

Walczę i wygram

12.04.2015 r.

(źródło informacji: materiały, które dostałam podczas terapii; źródło obrazków: http://internal-acceptance-movement.tumblr.com/post/58353296151 i  http://data3.whicdn.com/images/40055826/original.jpg)

 

Print Friendly

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>